Klubovna

Historie

Naše středisko bylo založeno v roce 1945, v té době byla klubovna v jedné místnosti v restauraci Bílá Labuť. Poté následovalo rozpuštění organizace na 20 let. V roce 1968 po obnově Junáka sídlila klubovna ve sklepích za domem čp. 17 (bývalá vinárna Lucerna). Není divu, že z jednou hlavních myšlenek bylo vybudovat vlastní klubovnu. Vedením stavby byl pověřen bratr František Müller. Bylo vybráno místo, jen díky porozumění p. Ladislava Ehrenbergera, který nám umožnil umístit klubovnu do krásného lesního prostředí u Čepelského rybníka.
Stavba byla zahájena v létě roku 1969. Klubovna byla dokončena v květnu 1970 a slavnostně otevřena za účasti asi 700 skautských dušiček za přítomnosti oficiálních hostí z oblastního a okresního vedení Junáka - br. Tomsy, br. Kubáta. Bohužel v roce 1970 byla činnost Junáka opět zakázána. Po sametové revoluci v roce 1989, po obnově Junáka nám díky nezměrnému úsilí br. Müllera i vstřícnosti vedení města byla navrácena naše klubovna. Ta fungovala od roku 1970 jako rekreační zařízení.

Klubovna nám slouží dodnes a každoročně na ní probíhají rekonstrukce a úpravy. Poslední z nich bylo vybetonování nových schodů, nový rozvod elektřiny a natažení nové podlahy v místnosti s krbem. Díky Nadačnímu fondu Avast, se nám podařilo získat dotace i na nový krb. Na klubovně se také pořádají různé brigády za účasti vedoucích, členů, ale i rodičů dětí. V plánu na rok 2016/17 je obnova zdroje vody, který byl původně ze studny, ale nyní je nedostatečný a je potřeba klubovnu připojit na městský vodovodní řád. Díky obnově pitné vody, bude moct proběhnout i rekonstrukce sociálních zařízení, která je v plánu také.

klubovna

Zázemí

Klubovna se skládá ze 3. kluboven, herní místnosti, skladu, místnosti s krbem a kuchyní a suterénu.
Vzhledem k absenci pitné vody, je pitná voda na klubovnu dodávána v barelech.
Sociální zařízení se nachází v suterénu klubovny.
Přespání na klubovně je řešeno několika desítkami matrací, které obslouží až 30 lidí.
V zimních měsících klubovnu nepůjčujeme.

Okolí

V blízkém okolí klubovny se nachází Čepelský rybník, vrch Šroubený a lesní prostředí s údolím.
Nedaleko klubovny směrem na Mladou Boleslav se nachází Poselský rybník a na druhou stranu přes město leží Máchovo jezero.
Náměstí města Doksy se nachází 5 minut chůze od klubovny. Ve městě Doksy lze nalézt kino Máj, Zoopark Berousek, muzeum Čtyřlístku, památník Karla Hynka Máchy a dokský zámek.
V širokém okolí můžete navštívit hrad Bezděz (6 km), hrad Houska (10 km) a rozhlednu Vrátenská hora (14 km), Lysou skálu u Provodína (11 km), ale také NPP Peklo u Zahrádek (15 km).

Doprava

Ke klubovně se dá dopravit přímo autem, nebo lze využít vlakové a autobusové spojení.
Vlakové nádraží se nachází na druhé straně Doks, zhruba 2 km, z něj se vydáte po Jarmilině stezce podél železnice k hlavní silnici v ulici Mimoňská a dále Masarykovými sady podél tenisových kurtů směrem na k Bezdězu. Opět podél železnice, tentokrát nad ní, dojdete k mostu, který přejdete a dorazíte k údolí a následně ke klubovně.
Autobusové nádraží se nachází v blízkosti náměstí města (800 m), ze kterého se dostanete ulicí 5. května, kolem kostela, přímo k Čepelskému rybníku.